Botoks tüm dünyada cerrahi olmaksızın en sık uygulanan estetik işlemdir. Botoks C. Botilinum isimli bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoksun estetik amaçla kullanılması;   geçici kas felci oluşturmasının keşfi ile başlamıştır. Bu durum, sürekli yaptığımız mimik hareketlerinin belli bir yaştan sonra derinin derin katmanlarında kırılmalar ve buna bağlı çizgilenmeler oluşturmaktadır. Düzenli botoks uygulamalarına çizgiler derinleşmeden başlamak cildin daha geç yaşlanmasına ve derin çizgilerin oluşmasına engel olmaktadır.

Botoks işlemi cilde sürülen lokal anestezi uygulanmasını takiben belirlenen kas gruplarının işaretlenerek toksinin küçük iğnelerle uygulanmasıdır.  İşlem sonrası işinize ve rutin hayatınıza hemen dönebilirsiniz. Botoks uygulandığı gün ağır spor yapmak,  saunaya gitmek uyun değildir.

Cilt bakımı için üç gün beklenilmelidir. İşlem süresi 10-15 dakikadır. Botoksun etkisi hemen başlamaz yaklaşık olarak 72. saatte başlar ve 10. gün nihai halini alır. Ortalama etki süresi 4-6 aydır. Hamile ve emziren kadınlar hariç uygulanmasında engel yoktur.  

Botoks; alın çizgilerinin, göz çevresi çizgilenmelerinin giderilmesinde, el ve ayak terlemelerinde, koltuk altı terlemelerinde ve migren tedavisinde kullanılmaktadır.

BabyBotoks

Normal botoks uygulamasında yüz kaslarının geçici felci ile mimiklerin azaltılması bazen donuk bir yüz ifadesine sebep olabilir. Bu kişinin yüz şekline ve mimik kullanma sıklığına göre değerlendirilmelidir. Babybotoks tekniğinde mimikler korunarak kırışıklıkların açılması mümkündür. Bu teknikte botoks belli bölgelerde minimal dozda belli bölgelerde daha yüksek dozda  kullanılır. Yüz kasları felce uğramadığı için donuk ifade oluşmaz. Doğal görünüm elde edilirken, cildin kırışması da engellenir.

Babybotox uygulaması kişiye özel planlanan dozlarda uygulanır. Genç ve doğal görünüme sebep olur.

Babybotoks uygulaması ile alın ve göz çevresi kırışıklıkları tedavi eder. Botoks etkisi geçicidir. Düzenli olarak 6 ay arayla uygulanan hastalarda kalıcı çizgilerin oluşması engellenir.

Mikro Botoks

Mikro botoks ile hastanın ifadesi korunarak , anatomiye uygun hastanın şikayetinin olduğu alanlara  bölgesel uygulamadır. Mikro botoks uygulamalarında cildin yapısı, yaş ve en sık yapılan mimik göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Tüm yüze botoks uygulaması gerektirmez. Örneğin gülümsediğinde burun ucunda düşme oluyorsa sadece burun tabanına yapılan mikro botoks uygulamaları ile bu durum önlenebilir. Amaç botoks uygulandığı belli olmayan, doğal görünüm sağlamaktır.

Migren Botoks

Migren atak sıklığına bağlı olarak  insanın günlük hayatını etkileyen ciddi bir problemdir. Ağrı şiddeti çok yüksek olması nedeniyle ilaç tedavisinden fayda görmeyen hastalarda botoks çok iyi ve önemli bir alternatifdir. Son yıllarda botoksun migren ataklarını azalttığı bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Kozmetik amaçlı yapılan botoks uygulamalarında dahi atak sayısında azalma bulunmuştur.

Migren botoksu estetik amaçlı yapılan botokstan farklıdır. Hastanın 31 tetik noktalarına yapılmaktadır. Kaş arası, şakak  ense ve boyun  tetik noktaları en sık uygulanan bölgelerdir. Migren botoksu ifadeyi etkilemez. Estetik amaçlı uygulamadan daha yüksek dozlar kullanılır. Botoks etkisi, enjeksiyondan 3-4 gün sonra başlar. Tam etkisi 10. Günde ortaya çıkar.

Erken Botoks: 

Botoks yaptırmaya ne zaman başlamalıyız ?Botoks yaptırmak için 30 lu 40 lı yaşları beklemek doğru değil , çünkü erken dönemde yapılan botoks ile  kırışıklıkların statik yani sabit kalıcı hale gelmesini önlemek mümkün. Bu nedenle çok sık kullanılan mimiklere yönelik örneğin kaş arasına  yerleşen çizgiler  için yapılarak sert bir bakış sahipi olmanız önlenebilir. 

Önleyici botoks uygulamasında yüzün tamamına botoks uygulanmaz. En çok kullanılan mimik baskılanır. Sadece kaş arasına veya sadece kaz ayaklarına uygulanılabilir. Aşırı aktif mimik baskılanılarak, kalıcı çizgilerin oluşumu engellenir. Böylelikle kırışıklık oluşumu önlenir. Sadece bir yada iki grup kasa uygulanacağı için doğal bir görünüm elde edilir.

Terleme Önleyici Botoks

         Yakın planda ve aktif fizik gücü ile çalışan kişiler için koltuk altı terleme botoksu sık tercih edilmektedir. Koltuk altına uygulanan botoks ile terleme azaltıldığı gibi kötü kokuların da azalması da sağlanmaktadır.Yoğun iş hayatı ve yaz mevsimi terlemeyi artırmaktadır. Strese bağlı terlemeşikayetiartmaktadır. Ellerdeki terleme iş hayatında öz güven kaybına sebep olabilmektedir.

Plastik cerrahide botoksun ikinci en sık kullanım alanı terlemeyi azaltma amaçlıdır. Koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanına ve baş çevresine uygulanabilir.

İşlem yaklaşık 15-20 dakika sürer. İşlemden önce yapılacak bölgeye uyuşturucu krem sürülür. Bu ağrıyı azaltmaktadır. İşlem sonunda istirahate gerek yoktur. Yüzeysel yapılan botoks ter bezlerinin aşırı çalışmasını engeller. Etki süresi 72 saat sonra başlar. Ortalama etki süresi 6-8 aydır.

Erkekler İçin Botoks

Erkek yüz kemik iskeleti ve kas yapısı daha maskülendir. Botoks uygulaması da bu yapı göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Örneğin kadınlarda kavisli bir kaş oluştururken erkeklerde kaşların düz halde kalması sağlanmalı ve feminen bir görüntüden kaçınılmalıdır. Yine erkeklerde kas kuvveti de farklı olduğu için botoks dozları da kadınlara oranla farklıdır.Erkeklerde en sık tercih edilen botoks yüz ve koltuk altı terleme botoksu olmaktadır.

Erkeklerde daha çok alın bölgesine uygulanır. Mimikler tamamen yok edilmez ve keskin hatlar korunur. Bu sayede daha sağlıklı ve enerjik görünüm elde edilir.