Kulakların karşıdan bakıldığında belirgin olmasına kepçe kulak denir. Normalde kulaklar kafaiskeleti  ile 20-30 derece açı yapar. Karşıdan bakıldığında sadece dış kenarları görünür. Kulak ana kıkırdağının belirgin olması, kulak sayvanının ve tüm kulak kıkırdaklarının ön profilden görünür olması belirgin kulak veya kepçe kulak anlamına gelir.

Kepçe kulak deyimi kulağın boyutunun büyük olduğu anlamına gelmez. Kulaklar erken yaşta erişkinlikteki boyutuna ulaşır. Bu sebepten dolayı küçük yaşta yapılan ameliyatlar kulak gelişimini etkilemez. Bu ameliyatlar en erken yaşta yapılan estetik uygulamalardan biridir. Kepçe kulak çocuk yaşta benlik algısını ve özgüveni bozabilir. Okul çağındaki çocuklardabirbirlerine karşı çok acımasız olabilirler. Bu sebeple okul çağı öncesi ameliyatın yapılması önerilir. Hem erken yaşta kulak kıkırdakları daha yumuşak olduğu için ameliyat sonuçları daha başarılı olur, hem de çocuğun görsel olarak toplum içinde yer almadan önce psikolojisini kötü etkilemesinin önüne geçilmiş olur. 

Bu ameliyat mutlaka çocuk yaşta yapılacak diye bir kural yoktur, her yaşta uygulanılabilir. Erişkinlerde lokal anestezi yeterli olurken, çocuk hastada genel anestezi daha uygundur. Ameliyat yaklaşık 45 dakika sürer. Kepçe kulak ameliyatında yara izi kulak arkasına saklanır. Kıkırdaklar kalıcı dikişler yardımı ile yeniden şekillendirilir. Hasta iki gün sonra normal hayatına dönebilir. Fakat 15 gün tenisçi bandı takması gerekir.