Gözlerimiz ilk bakışta kimliğimiz hakkında ilk izlenimi veren önemli bir estetik yapıdır. Aynı zamanda yaşımız ve etnik kökenimiz hakkında da bilgi verir. Göz kapaklarında yaşa bağlı deri fazlalığı, çizgilenme veya düşüklük olabilir. Zamanla göz kapağı üzerindeki çöküntü kaybolabilir veya derinleşebilir. İleri aşamada bu durum görüş alanını da etkileyebilir.

Yaşa bağlı alt göz kapağında da çizgilenme ve deri fazlalığı görülebilir. Buna ek olarak torbalanma, göz kapağının boyunun uzaması, yanak göz kapağı ilişkisinin bozulması görülebilir. Alt göz kapağında oluşan bu deformiteler yorgun, uykusuz ve üzgün bir görünüm verebilir. Göz kapağı estetiğinin amacı daha genç ve daha taze görünüm sağlamaktır. Daha canlı bakışlarla daha dinç görünüm sağlanabilir.

Blefaroplasti ameliyatı genel veya sınırlı uyuşturma altında yapılabilir. Aynı anda hem üst, hem alt göz kapağı ameliyatı yapılabilir. Eğer ihtiyaç varsa alt göz kapağı ameliyatıyla birlikte orta yüz germe ameliyatı da yapılabilir. Üst göz kapağı ameliyatında göz kapağı düşüklüğü ve kaş kaldırma ameliyatı da yapılabilir. Ameliyat süresi ameliyatların birlikteliğine göre değişecektir. Dikiş izleri üst göz kapağı oyuğuna ve alt kirpik kenarına gizlenir ve normalde fark edilmez. Bu bölge vücudumuzda en az iz kalan alanlardan birisidir. Hastalar ortalama 7-10 gün içinde iş hayatına geri dönebilir.