Kilo alıp verme, doğum gibi sebeplerden ötürü karın derisi sarkabilir. Yine benzer sebeplerden karın kasları gevşer ve karın kasları arasında gevşeme (rektus diyastazı) görülebilir. Özellikle hamilelikler sonrasında alt karın derisinde genişleme, karın kaslarında gevşeme, deride çatlaklarla birlikte sık görülür. Bu gibi durumlarda sporla dahi karın düzleşmez. Kilo verme sonrasında hala karın dışa çıkık görülebilir.

Karın germe ameliyatında deri, alt karın yağ dokusu ile birlikte çıkartılır. Bu sırada gevşek karın kasları dikişlerle onarılır ve sıkılaştırılır. Böylelikle karın düzleşir ve bel inceltilmiş olur. Ameliyat sırasında göbek deliği sarkması mevcutsa, göbek deliği yeri değiştirilebilir. Bütün karın germe ameliyatlarında göbek deliği yerinin değiştirilmesi gerekmez. Göbek deliğine kadar yapılan germe ameliyatına mini karın germe (mini abdominoplasti) denir. Yara izi karın altında, iç çamaşırı içinde kalır. Karın bir bütün olarak düşünüldüğünde istenilen sonuç için beraberinde liposuction da yapılmalıdır.

Ameliyat süresi, ameliyat seçimine ve hastanın durumuna göre değişebilir. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede yatış yeterli olur. Ameliyat sonrası 2-4 hafta korse giymek gereklidir. Ağır iş ve sporlara hastanın durumuna göre 1-3 ay süreyle ara vermek gerekebilir.