Toplumda büyük meme daha güzeldir tabusu mevcuttur. Hâlbuki aşırı büyük memeler vücudun orantılı görünümünü bozar. Büyük göğüslerin kıyafetle gizlenmesi de mümkün olmayabilir. Hatta alt beden küçük iken üst beden büyük meme dokusu nedeniyle daha büyük olmakta ve kıyafet seçi,mini de güçleştirmektedir.

 Estetik algısından öte ağırlık nedeniyle boyun ve sırt ağrısına sebep olur. Zamanla omurga yapısını bozar. Boyun fıtığı ve kol ağrılarına sebep olabilir. 

Meme küçültme ameliyatında fazla olan meme dokusu çıkartılır, meme yeniden dikleştirilerek şekillendirilir. Bu ameliyatta, göğüs altında ters T şeklinde yara izi kalmaktadır. Bu izler alt meme çizgisinde gizlendiği için hastalar genellikle çok rahatsız olmazlar. Tüm yara izleri bikini veya sutyenden belli olmaz. 

Göğüs küçültme ameliyatı meme kanserine yatkınlığı artırmaz. 

Ameliyat öncesi tüm hastalardan meme kanseri taraması için meme ultrasonografisi veya mamografi istenmektedir. 

Meme küçültme ameliyatı sonrası meme dokusunda azalma olduğu için emzirme etkilenebilmektedir. Doğumdan sonra ameliyat olmak isteyen hastaların, emzirme bittikten sonra 6 ay beklemesi gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra ortalama hastanede yatış ortalama 1 gündür. Kol gücü gerektiren ağır iş ve spora 1 ay ara vermek gerekmektedir.